cum-ajung-romanii-ilegal-in-sua-prins,-traficantul-ionel-niculae-risca-peste-20-de-ani-de-puscarie.-oficialii-sua-semnaleaza-o-crestere-ingrijoratoare-a-infractiunilor-comise-de-romani
Cum ajung romanii ilegal in SUA. Prins, traficantul Ionel Niculae risca peste 20 de ani de puscarie. Oficialii SUA semnaleaza o crestere ingrijoratoare a infractiunilor comise de romani

Un roman in varsta de 48 de ani se confrunta cu 13 acuzatii federale in Statele Unite dupa ce ar fi trecut ilegal sase cetateni romani peste granita din Columbia Britanica in statul Washington, anunta presa din SUA.

Oficialii americani au declarat pentru CTV News ca trecerile ilegale la granita dintre Columbia Britanica si Washington sunt din ce in ce mai frecvente si mai periculoase.

Ionel Niculae, cunoscut si sub numele de Adrian Dumitrescu, a fost acuzat saptamana aceasta de sase infractiuni pentru complicitate la intrarea necorespunzatoare a unei persoane fara documente. De asemenea, el este acuzat de trei infractiuni privind introducerea unei persoane fara documente in SUA in alt loc decat un port de intrare desemnat; trei capete de acuzare pentru introducerea unei persoane fara documente in SUA care a provocat vatamari corporale grave; si un capat de acuzare pentru intrarea necorespunzatoare a unei persoane fara documente.

Barbatul roman a fost retinut la locul unui accident in apropiere de Sumas, Washington, la 17 septembrie.

Agenti ai Serviciului Vamal si ai Patrulei de Frontiera al SUA spun ca Niculae a condus un Jeep cu sase pasageri pe un camp in SUA, in apropiere de punctul de trecere a frontierei Sumas, la sud de Abbotsford, B.C.

O camera de luat vederi de pe partea americana a granitei a surprins trecerea ilegala a vehiculului, potrivit biroului procurorului districtual al SUA pentru vestul Washingtonului.

In timp ce agentii de frontiera urmareau Jeep-ul in SUA, Departamentul de politie din Sumas i-a alertat pe agenti cu privire la un grav accident cu rasturnare in care ar fi fost implicat Jeep-ul. Acesta a lovit un SUV la aproximativ patru kilometri sud de granita cu Canada.

Toti cei sase pasageri din Jeep au fost transportati la spital, impreuna cu soferul SUV-ului.

Tessa M. Gorman, procurorul interimar al SUA pentru vestul Washingtonului, a declarat ca soferul care a fost lovit de Jeep se afla inca in recuperare in urma ranilor suferite in urma accidentului.

Pasagerii din Jeep s-au ales cu oase rupte, dintre care doi cu pelvisul rupt si unul cu un picior rupt. Niculae nu a fost ranit, potrivit procurorului districtual.

„Acest incident subliniaza riscurile la care sunt supusi membrii nevinovati ai comunitatii noastre si provocarile cu care ne confruntam in protejarea frontierelor noastre si in mentinerea comunitatilor noastre in siguranta”, a declarat comandantul Rosario Vasquez de la Politia de Frontiera din sectorul Blaine. „Evenimente ca acesta evidentiaza dispretul pe care contrabandistii il au fata de viata umana.”

La 9 noiembrie, agentii de politie de frontiera din Blaine, Washing, au arestat doi cetateni romani suspectati ca au introdus ilegal in SUA o duzina de alti romani, inclusiv sapte copii cu varsta sub 14 ani, care au fost gasiti in partea din spate a unui SUV.

Robert Hammer, de la U.S. Homeland Security, care supervizeaza investigatiile departamentului in regiunea Pacific Northwest, a declarat ca investigatiile privind retelele de trafic de persoane au devenit o prioritate in regiune.

„Am observat o crestere a numarului de evenimente de trafic de persoane aici, in statul Washington, de-a lungul granitei noastre nordice cu Canada”, a declarat el.

Daca va fi gasit vinovat, Niculae risca pana la 20 de ani de inchisoare pentru fiecare dintre cele mai grave acuzatii de trafic de persoane care provoaca vatamari corporale si pana la 10 ani de inchisoare pentru acuzatia de introducere a unei persoane fara documente in SUA in afara unui port de intrare.

You May Also Like

Camera Deputatilor dezbate azi un proiect de lege vizand testarea psihiatrica a candidatilor la alegerile parlamentare. Proiectul a fost respins de Camera Deputatilor

Conform unui proiect de lege initiat si depus de deputatul neafiliat, membru…

Klaus Iohannis pleaca in Africa. Presedintele viziteaza Kenya, Republica Unita Tanzania, Republica Capului Verde si Senegalul

Presedintele Klaus Iohannis pleaca luni intr-un turneu de 10 zile in Africa.…

Primul roman care a murit pe frontul din Ucraina. El era din Arad si avea doar 27 de ani. Iubita: „A venit sa-mi apere tara si a devenit apararea, rezistenta si sprijinul meu”

Rudolf Wittman, un aradean care a luptat din Ucraina, este primul roman…

Tinta pe Iran. Miscari militare de amploare ale SUA in Orientul Mijlociu pe fondul „escaladarilor recente ale Iranului”

SUA isi sporesc prezenta militara in Orientul Mijlociu pe fondul razboiului in…